website SEO analysis & review tools logo

website SEO analysis & review tools

Options
allAll
successHigh score
mediumMedium score
lowLow score
infoInfo only
socialSocial
backlinksBacklinks
visitorsVisitors
accessibilityAccessibility
SEO-contentSEO-content
technologyTechnology
validityValidity
usabilityUsability
SEOSEO
mobileMobile
performancePerformance
SEO-AuthoritySEO-Authority
securitySecurity

Report for libertas.mk

iwebchk

 • screenshot of libertas.mk
 • Score:

  63%

  3.52
  Progress:
  100%
  Generated on Wednesday, August 3rd 2016 11:54 pm
  08/03/2016

Top Priorities

list
Please SUBSCRIBE to see the full list of personalized tasks.
Show more Show less

Traffic Rank

visitors
58,795 most visited website in the World Trend: up (-6,924)
73 most visited website in MK Macedonia
Traffic Rank is provided by Alexa

Visitors Localization

visitors
Low map legend High
CountryPercentDomain (ccTLD)Status
MK Macedonia72.8%libertas.mk-
UK United Kingdom9.6%libertas.co.ukNot available.
AU Australia4.2%libertas.auNot available.
CH Switzerland3.3%libertas.chNot available.
AT Austria2.8%libertas.co.atNot available.
Registering country code top level domains (ccTLD) can prevent potential competitors from taking advantage of your primary domain reputation. It is also one of the ways to improve country specific SEO and performance. (http://www.searchenginejournal.com/seo-without-boarders-a-guide-to-international-seo-nick-paterman/60092/)

Images

accessibilitySEO-content
Good, most images have ALT attribute.
Number of images: 134
Missing alt tag: 5

List of images with missing ALT attributes:

 • http://libertas.mk/wp-content/uploads/2015/11/facebook-3-xxl1.png
 • http://libertas.mk/wp-content/uploads/2015/11/twitter-xxl.png
 • http://aplikacii.com/reklami/www/delivery/avw.php?zoneid=2809&cb=INSERT_...dd1
 • http://aplikacii.com/reklami/www/delivery/avw.php?zoneid=2397&cb=INSERT_...ac7
 • http://libertas.mk/wp-content/themes/gadgetine-theme/images/loading.gif
The "alt" attribute provides a text equivalent for the image. If the browser cannot display an image the alt description will be given in its place. Furthermore, some visitors cannot see images as they might be blind in which the alt tag provides a valuable image description. Finally, search engines utilize the alt attribute for image search indexing. (www.w3.org/QA/Tips/altAttribute)

Title

SEO-content
We have found following title:

"Либертас | Либертас"

Length: 19 characters
The <TITLE> element provides a short piece of text describing the document. The title is very important as it shows in the window title bars, bookmarks and search results. Title should be between 60 to 80 characters long. (www.w3.org/QA/Tips/good-titles)

Description Metatag

SEO-content
No Description Found.
The description attribute should provide a concise explanation of a Web page's content. Also, the description is often displayed on search engine results and can indirectly affect page ranking. (en.wikipedia.org/wiki/Meta_element#The_description_attribute)

Keywords Metatag

SEO-content
No Keywords Found.
The keywords attribute was utilized by search engines to provide more accurate search results. Due to the over usage and spamming the keywords attribute has been phased out and is no longer relevant. Google doesn't use the "keywords" meta tag in web search ranking.(googlewebmastercentral.blogspot.se/2009/09/google-does-not-use-keywords-meta-tag.html)

Text to HTML Ratio

SEO-content
The Text to HTML ratio is 25.08%
Original content is by far the single most important element to search engines. Low Text to HTML ratio indicates little content for search engines to index. We consider it to be good practice to have a Text to HTML ratio of at least 10% and ideal above 20%

Keyword Density & Consistency

SEO-content
Consistent Keywords % Density # Count T Title D Desc. H <H> A ALT B <b>
видео1.39%43--2019-
кои0.81%25--88-
повеќе0.65%20--33-
македонија0.58%18--323
бесплатни0.52%16-----
тргувајте0.52%16-----
добијте0.52%16-----
промо0.52%16-----
50€0.52%16-----
што0.48%15--55-
бесплатни 50€0.52%16-----
добијте бесплатни0.52%16-----
овие футуристички0.48%15-----
футуристички компани0.45%14-----
кликнете тука0.45%14-----
добијте бесплатни 50€0.52%16-----
овие футуристички компани0.45%14-----
скопска зоолошка градина0.26%8--4--
„белата чума“ коси0.26%8--4--
шимпанзо вредно 2300.26%8--4--
Keywords density and consistency are notable factors for optimal page SEO. Preferred keywords should have higher keywords density indicating their importance. Optimally, preferred keywords should also be consistently utilized in multiple essential areas of the page such as title, description meta tag, h1 through h6 headings, alt image attributes, backlinks and internal links anchor text. Keyword density of above 5% is a good indication that the word or phrase appears too many time in the content. (more information)

Frames

accessibilitySEO-content
Yes, 1 inline frame(s) detected.
It is not recommended to use frames or iframes because they can cause problems for search engines. It is best to avoid frames and inline frames whenever possible (searchenginewatch.com/article/2064573/Search-Engines-and-Frames). If frames must be utilized consider <noframes> tag. (www.w3schools.com/tags/tag_noframes.asp).

Flash

accessibilitytechnologySEO-content
Yes, flash detected.
Flash and other reach-media technologies should primarily be utilized for decorative purposes. This makes your site more search engine friendly and improves accessibility (support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=72746#1).

Headings

SEO-content
 • 0 <H1>
 • 11 <H2>
  • Најнови вести
  • Македонија
  • Свет
  • Мозаик
  • Шоу-биз
  • Рецепти
  • Став
  • Култура
  • Пари
  • Спорт
  • Видео
 • 14 <H3>
  • Топ вести
  • Скопска Зоолошка градина ќе гради живеалиште за шимпанзо вредно 230.000 евра
  • Група поврзана со ИД се закани со напад врз Рим и Ерусалим
  • (ВИДЕО) Традиционално јапонско суши со краставица
  • ГАЛЕРИЈА: Машка мода –Летен модерен имиџ
  • (ВИДЕО) Традиционално јапонско суши со краставица
  • Храбрите, се и мудри луѓе
  • „Патување“ – групна изложба на уметници од Македонија и Јужна Кореја во Мала станица
  • Скопска Зоолошка градина ќе гради живеалиште за шимпанзо вредно 230.000 евра
  • Стојаноски и Тримчевска победници на „Илинденскиот пливачки маратон“
  • (ВИДЕО) Гардијан: 30 дена кои го потресоа светот – Брегзит, терористички напади во Истанбул, Багдад и Ница, обид за пуч во Турција, убиства од и врз полицајци во САД…
  • Коза ностра – најнови текстови + IMAGE of RSS [http://libertas.mk/wp-includes...png]
  • Твит на 2015
  • Loading, Please Wait!
 • 101 <H4>
  • Скопска Зоолошка градина ќе гради живеалиште за шимпанзо вредно 230.000 евра
  • ГАЛЕРИЈА: Машка мода –Летен модерен имиџ
  • АНАЛИЗА: Малите места и општини се празнат – „белата чума“ коси!
  • Уредникот на ЦИВИЛ Медиа пријавил „фантом“ во својот стан, па со „кирајџијата“ и самиот станал спорен гласач!?
  • Голем пожар се шири кон Гоцева шума
  • На огласот за 600 полицајци се пријавиле 3.972 кандидати, денеска почна селекцијата
  • Група поврзана со ИД се закани со напад врз Рим и Ерусалим
  • Маж и жена со автомобил загинале во езерото Калиманци
  • Во САД уапсен првиот полицаец поради соработка со ИД
  • Тужби до Управниот суд: Распределба на социјални станови по партиски списоци!
  • Забранет интернет за повеќе медиуми поради истрага за синот на Ердоган
  • Невладини организации ги осудуваат т.н. хуманитарни коридори на режимот на Асад и Русија во Алепо
  • СДСМ: На сите им е јасно какви злоупотреби се прават со социјалните станови
  • Пациент заболен од тропската болест лајшманијаза во Штип
  • Лајм: Теута Арифи им “удри шамар” на ДУИ и Ахмети
  • Отворен патот Удово – Демир Капија, сообраќајот и натаму тече бавно и во колони
  • Храбрите, се и мудри луѓе
  • Папата повика на мир, толеранција и помирување во текот на Олимпијадата
  • Италија ќе им дозволи на САД да користат нејзини бази и воздушното пространство за напади врз ИД во Либија
  • За повеќето Германци Меркел не е одговорна за нападите
  • ФОТО: Заев гостин на сунет во Арачиново
  • Дете повредено во сообраќајка во Скопје
  • Се менуваат сопственици и директори на фирми под истрага на СЈО
  • Емил Димитриев на одмор во Црна Гора
  • Дупка во асфалт во градот Џенгџоу проголта минувачи
  • АНАЛИЗА: Малите места и општини се празнат – „белата чума“ коси!
  • Уредникот на ЦИВИЛ Медиа пријавил „фантом“ во својот стан, па со „кирајџијата“ и самиот станал спорен гласач!?
  • Голем пожар се шири кон Гоцева шума
  • На огласот за 600 полицајци се пријавиле 3.972 кандидати, денеска почна селекцијата
  • Маж и жена со автомобил загинале во езерото Калиманци
  • СДСМ: На сите им е јасно какви злоупотреби се прават со социјалните станови
  • Пациент заболен од тропската болест лајшманијаза во Штип
  • Лајм: Теута Арифи им “удри шамар” на ДУИ и Ахмети
  • Отворен патот Удово – Демир Капија, сообраќајот и натаму тече бавно и во колони
  • ФОТО: Заев гостин на сунет во Арачиново
  • Во САД уапсен првиот полицаец поради соработка со ИД
  • Тужби до Управниот суд: Распределба на социјални станови по партиски списоци!
  • Забранет интернет за повеќе медиуми поради истрага за синот на Ердоган
  • Невладини организации ги осудуваат т.н. хуманитарни коридори на режимот на Асад и Русија во Алепо
  • Папата повика на мир, толеранција и помирување во текот на Олимпијадата
  • Италија ќе им дозволи на САД да користат нејзини бази и воздушното пространство за напади врз ИД во Либија
  • За повеќето Германци Меркел не е одговорна за нападите
  • Дупка во асфалт во градот Џенгџоу проголта минувачи
  • Претседателот на Никарагва ја именува сопругата за потпретседателски кандидат
  • (ВИДЕО) Рецепт: Макаронс со нутела
  • (ВИДЕО) Елегантна пунџа готова за 2 минути
  • 30 работи кои треба да ги направите и пробате на Малта
  • (ФОТО) Куче осум месеци пред болницата го чека газдата кој починал
  • 62 години? Кристи Бринкли изгледа децении помлада во лежерно издание
  • 10 знаци дека не внесувате доволно калциум
  • Неколку факти за храната кои не сте ги знаеле: Авокадото е отровно за птиците…
  • Рутина за вежбање за совршени стомачни како на Џиџи Хадид
  • Џејми Оливер: Сакам да ме кремираат во печка за пица
  • ГАЛЕРИЈА: Најдобрите костими за капење од модната недела во Мајами
  • Кристен Стјуарт: Само во врската со Алисија сум целосно среќна и исполнета
  • (ВИДЕО) Еклери со прелив од карамел
  • Четири начини да приготвите здрав ручек со лосос
  • (ВИДЕО) Летен десерт за 5 минути: Чоколадни чинии за сладолед кои се јадат
  • ВИДЕО: Лазања со тиквички
  • Скопска Зоолошка градина ќе гради живеалиште за шимпанзо вредно 230.000 евра
  • АНАЛИЗА: Малите места и општини се празнат – „белата чума“ коси!
  • Тужби до Управниот суд: Распределба на социјални станови по партиски списоци!
  • Забранет интернет за повеќе медиуми поради истрага за синот на Ердоган
  • Лајм: Теута Арифи им “удри шамар” на ДУИ и Ахмети
  • Храбрите, се и мудри луѓе
  • ФОТО: Заев гостин на сунет во Арачиново
  • Емил Димитриев на одмор во Црна Гора
  • Кандидати за ад хок телото за медиуми, сепак има
  • Невработеноста, дискриминацијата и непристапноста до здравствените услуги се дел од проблемите со кои се соочуваат сеуште Ромите
  • СЛУЧАЈНОСТ? или НА СПОМЕНИЦИТЕ НЕ ТРЕБА ДА ИМ СЕ ВЕРУВА (14)
  • На новинарите на Мечкин Камен им даваа говори со подвлечени делови
  • Хорхе општиот
  • Како ДПМНЕ тивко го задуши Илинден во Крушево
  • Денешните говори и празнувања на оние кои го урнаа сето она за што се бореле нашите претци е врвот на перверзијата
  • Зошто ние албанците не славиме за Илинденското Востание?
  • Честит Илинден, СЈО
  • Првото заседание на АСНОМ- приказна за љубовта, одговорноста, посветеноста
  • Против заборавот: За да си повладееш, измисли си непријател
  • ГАЛЕРИЈА: Прекрасен накит инспириран од детски цртежи
  • ГАЛЕРИЈА: Книжарници во Кина кои ќе ве остават без зборови
  • 10-те најстрашни книги од Стивен Кинг
  • „ДримON“ – засолниште од хипокризија, дискриминација, културна деградација
  • АНАЛИЗА: Малите места и општини се празнат – „белата чума“ коси!
  • СДСМ: Дали Богов ги знае сопствениците на фирмите основани во Белизе?
  • Зошто странските инвеститори се радуваат на македонските плати?
  • Богов знае, тој е следен
  • Харисон го собори рекордот на 100 метри со пречки стар 28 години
  • Сем Алардајс официјално назначен за селектор на Англија
  • Ракометната репрезентацијата на Македонија до 18 години ќе игра на ЕХФ првенството
  • Викендов Параглајдинг куп во прецизно слетување на Мавровско езеро
  • ВИДЕО: Нов изум за да не ве крадат додека сте на плажа
  • ВИДЕО: Како бесплатните игри прават МНОГУ ПАРИ
  • ВИДЕО: Што се случува во вашето тело кога ќе голтнете гума за џвакање?
  • ВИДЕО: Погледнете ја реакцијата на децата кои прв пат пробуваат чиста вода
  • ВИДЕО: Што се случува во телото кога ќе престанете да имате секс?
  • ВИДЕО: Реклама за раст на наталитетот – само секс може да ја спаси Данска
  • ВИДЕО: Вежби за зацврстување на стомакот – 8 минути на ден
  • ВИДЕО: Вооружени влегоа да ограбуваат бензиска пумпа во Косово – не беа свесни што ги чека
  • ВИДЕО: Стана интернет хит – дојде да стави гориво на бензинска пумпа, ама не беше сигурна што треба да направи…
  • (ВИДЕО) Вашиот телефон е сега телефон на бегалец…
  • ВИДЕО: Mercedes-Benz го претстави новиот Future Bus
 • 0 <H5>
 • 0 <H6>
The <h1> to <h6> tags are used to define HTML headings. The <h1> tag should hold the title describing the content of a specific page therefore only one h1 tag is needed per page. There can be any number of h2 - h6 tags but they should be added in order of importance (www.w3schools.com/tags/tag_hn.asp).

Doctype

technologyvalidity
HTML 5
The <!DOCTYPE> declaration tells the web browser about what version of HTML the page is written in. It is good practice to always add the <!DOCTYPE> declaration to the HTML documents, so that the browser knows what type of document to expect. (www.w3schools.com/tags/tag_DOCTYPE.asp)

Character Encoding

technologyvalidity
UTF-8 (Unicode)
Covers: Worldwide
To display an HTML page correctly, the browser must know what character-set to use (en.wikipedia.org/wiki/Character_encodings_in_HTML).

Language

usability
Declared Language: en-US (English)
Language Attribute: en-US (English)
The HTML "lang" attributes and language metatag define the base language to be used for displaying text and characters on a Website. www.mcanerin.com/en/articles/meta-language.asp

W3C Markup Validation

validity
Status: FAILED [25 errors, 6 warning(s)]
It is good practice to use valid HTML/XHTML markup as it ensures that the search engines can read the website correctly as well as it improves cross browser compatibility (W3C Markup Validation Service).

Deprecated HTML elements

technologyvalidity
Good, no deprecated elements found.
A deprecated element is one that has been outdated by newer constructs. Deprecated elements may become obsolete in future versions of HTML so it is recommended not to use them. (webdesign.about.com/od/htmltags/a/bltags_deprctag.htm)

Nested HTML Tables

accessibilitytechnology
Great, no nested tables detected.
In general it is not recommended to use nested tables or to utilize tables for page layout. Nested tables are known to cause performance issues due to increased HTML size and rendering time. It is better to use CSS layout instead.

Web Analytics

technology
Yes, we have detected following web analytics tools:
 • Google analytics icon Google™ Analytics
 • NewRelic analytics icon New Relic
Web Analytics Tools collect and measure information about visitor activity on a website. Well interpreted web traffic data is invaluable in determining a successfully web strategy and assessing the effectiveness of a website. At a minimum, we recommend to utilize at least one web analytics tool.

robots.txt

SEO
A robots.txt file restricts access to search engine robots that crawl the web. (www.robotstxt.org/robotstxt.html)

XML Sitemap

SEO
Found following XML sitemap(s):
Sitemaps inform search engines about pages available for crawling. In its simplest form, a Sitemap is an XML file that lists URLs for a site along with additional metadata about each URL. XML sitemap should help search engines to crawl the site more intelligently. (http://www.sitemaps.org/protocol.html)

Mobile Rendering

mobile
Mobile internet usage has been exceeding PC's since 2014 and growing so it is critical for pages to render correctly on mobile devices.

Mobile Optimization

mobileperformanceSEO
Mobile PageSpeed analyzes webpages and evaluates its performance while providing suggestions on reducing page load times. Google is incorporating website speed in search ranking (http://www.mattcutts.com/blog/site-speed)

Mobile Experience

mobileusability
Mobile users have now become a critical part of online visits. Making the website mobile friendly is no longer an option but rather necessity. (https://developers.google.com/webmasters/smartphone-sites/)

Favicon

usability
favicon
file: http://libertas.mk/wp-content/uploads/2015/11/favicon1.ico
size: 16px  by  16px
type: image/x-icon
The Favicon is a small icon associated with a website. The Favicon is important because it is displayed next to the website's URL in the address bar of the browser as well as in bookmarks and shortcuts. (en.wikipedia.org/wiki/Favicon)

Custom 404 Error Page

usability
Yes, custom 404 error page detected.
A 404 is a standard http response code for a resource that cannot be located on the server. Webservers usually return a "404 Not Found" error page for non-existing pages. Unfortunately, these default error pages are very generic and a not very user friendly, therefore, using a custom 404 error page is highly recommended.

Process of returning http status code "200 OK" for a non-existent page or redirecting users to another url is called soft 404. Soft 404 errors are problematic for search engines and are not advisable. (https://support.google.com/webmasters/answer/181708)

Printability

usability
Could not locate print-friendly CSS.
Print-friendly pages are designed to fit on an 8.5"x11" or A4 sheet and usually include only the content of the page, along with source information. (webdesign.about.com/od/printerfriendly/a/aa041403a.htm)

W3C CSS Validation

validity
Status: FAILED [135 error(s)]
It is recommended to use valid CSS to ensure that the website displays correctly. (W3C CSS Validation Service).

Domain Age

SEO-Authority
Data could not be obtained.
Age of the domain is one of the many signals that search engines utilize for ranking. Brand new domains generally have more difficult time to rank high for the first few months. (http://www.coconutheadphones.com/does-domain-agematter)

Domain Expiration

SEO-Authority
Data could not be obtained.
Domain expiration far in to the future is considered a good practice as it promotes confidence in your website, decreases chances of losing domain and in certain cases might help with search engine ranking. (http://www.hover.com/blog/three-reasons-to-renew-your-domain-names-for-five-years)

IP Canonicalization

SEO
No, your site's IP 104.18.33.240 does not redirect to libertas.mk.
Some web spiders index websites using IP as well as domain name which can cause duplicate content if there is no IP Canonicalization. (www.mattcutts.com/blog/seo-advice-url-canonicalization)

URL Canonicalization

SEO
Yes, both the www.libertas.mk and libertas.mk resolve to the same URL.
Domain name with WWW and without can be considered as different pages causing duplicate content for search engines. (www.mattcutts.com/blog/seo-advice-url-canonicalization)

Page Speed

performanceSEO
Google Page Speed score: 0% (Low)

Subscribe for more details
PageSpeed analyzes webpages and evaluates its performance while providing suggestions on reducing page load times. Google is now incorporating website speed in search ranking (http://www.mattcutts.com/blog/site-speed)

Server Information

security

ISP:
CloudFlare
Server IP:
104.18.33.240
Server Location:
US CALIFORNIA, San Francisco

Name Server 1:
plato.ns.cloudflare.com (173.245.59.223)
Name Server 2:
pola.ns.cloudflare.com (173.245.58.214)
Your server's IP address and location have minor impact on the country specific SEO. It is recommend to host the website in the country where the number of vistors is desired to be the highest. Search engines take the geolocation of a server into account. (http://www.youtube.com/watch?v=hXt23AXlJJU)

HTTPS (SSL)

security
Issued To:
Common Name (CN):
sni140503.cloudflaressl.com
Issuer:
Common Name (CN):
COMODO ECC Domain Validation Secure Server CA 2
Oranization (O):
COMODO CA Limited
Period of Validity
Begins On:
07/27/2016
Expires On:
01/29/2017
Google™ is now treating HTTPS as a ranking signal. HTTPS is a secure web protocol that allows for encrypted communication between website and the client. HTTPS protocol requires your website to have an SSL certificate, which can be purchased from a Certificate Authority (CA) or SSL vendor. (http://googleonlinesecurity.blogspot.in/2014/08/https-as-ranking-signal_6.html).

Safe Browsing

security
Yes
Safe Browsing is a service provided by Google that enables applications to check URLs against Google's constantly updated lists of suspected phishing and malware pages. (http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=libertas.mk)

Spam Blacklist

security
Good, your IP is not blacklisted.
Spammer directories provide lists of IPs from which spam distribution is reported. Emails sent from the blocked IPs are subject to closer scrutiny and are much less likely to be delivered. For email campaigns it is recommended to utilize professional email services to ensure that your website IP is not blocked. (www.stopforumspam.com)

Email Address Obfuscation

security
Great, this webpage does not contain email addresses displayed in plain text.
It is recommended to obfuscate email addresses posted in public. This prevents email addresses from being automatically harvested by spam bots which helps to decrease number of unsolicited emails.

Directory Browsing

security
Great, your server has directory browsing disabled.
Protect Webserver directories from unwanted browsing. To enhance security, directory browsing should be disabled unless you have a specific reason to enable it. If you enable directory browsing, make sure that you only enable it on the particular directory or directories that you want to share. (http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc731109)

Whois Privacy

security
No contact information available.
Whois Privacy is a service that prevents domain owner contact information from being displayed in the publicly available Whois records. This can help to cut down on unwanted spam but utilizing Whois privacy should be evaluated against business model and branding strategy.

Server Signature

security
Good, your server does not provide version information.
Attackers can utilize server signature versioning information to their advantage therefore it is recommended to disable it when possible. (Disable server signature for Apache or IIS).